
1 / 6
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox ZEB Ultimate A3 Suspension Fork 27.5'' DebonAir+ W/ButterCups 1-1/8''-1.5'' 15x110mm TA
$1,279.00
Low Stock
Secure checkout
Description
Built for the best riders and ridden on the world's hardest tracks, the ZEB Ultimate rules the toughest enduros. It features the Charger 3.1 damping system with increased damping range and adjustable High Speed Compression, Low Speed Compression, and Low Speed Rebound settings. ButterCups technology blocks 20% of high-frequency trail chatter, massively reducing hand and arm fatigue while leaving you feeling fresh with more control. The DebonAir+ air spring strikes the perfect balance between a butterlike small bump feel, increased air volume for support throughout the travel, and higher overall ride height for more confidence on steep terrain. Ultra-low friction SKF wiper seals provide long-lasting fork performance and improve overall suspension feel. The fork includes short fender compatibility with a RockShox fender included.
Highlights
- Charger 3.1 damping with increased damping range
- High Speed Compression, Low Speed Compression, and Low Speed Rebound adjustments
- ButterCups block 20% of high-frequency trail chatter
- DebonAir+ air spring with butterlike small bump feel
- Increased air volume for support throughout travel
- Higher overall ride height for steep terrain confidence
- Ultra-low friction SKF wiper seals
- Short fender compatibility with RockShox fender included
- E-Bike approved
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.1 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | External begin stroke rebound low speed compression high speed compression |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Black, Grey, Red |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir+ W/ButterCups |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 160mm, 180mm, 190mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
| SRAM Model ID | FS-ZEB ULTIMATE-A3 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140941-05-275 |
| UPC | 710845904509 |
| MPN | 00.4021.075.003 |
