
1 / 25
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox ZEB Ultimate Charger 3.1 RC2 Suspension Forks
$1,279.00
Low Stock
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.1 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | External begin stroke rebound low speed compression high speed compression |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir+ W/ButterCups |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 170mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140941-04-275 |
| UPC | 710845904493 |
| MPN | 00.4021.075.002 |
