
SDGType: Dropper Posts




SDG Components Tellis Dropper Seatpost 30.9mm 480mm Travel: 170mm Offset: 0mm Remote: On handlebar
SAVE 20%
$215.99$269.99
Low Stock
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Clamp Type | Standard Double bolt |
| Primary Color | Black |
| Remote Position | On handlebar |
| Cable Routing | Internal |
| Seat Post Diameter | 30.9mm |
| Seat Post Length | 480mm |
| Seat Post Material | Aluminum |
| Offset | 0mm |
| Seat Post Weight | 570g |
| Travel | 170mm |
Product Identifiers
| Brand | SDG |
| Type | Dropper Posts |
| SKU | ST1908 |
| UPC | 812367016491 |
| MPN | 07590 |
