
ShimanoType: Cranksets and Arms




Shimano Ultegra FC-08 Crankset - 172.5mm 11-Speed 52/36t 110 Asymmetric BCD Hollowtech II Spindle Interface BLK
$365.00
In Stock
Secure checkout
Description
An integral part of Shimano's 11-speed road lineup the Ultegra FC-08 crank builds upon Shimano's legendary front shifting and transmission efficiency. This crank is designed to provide stiffness strength weight savings and rotational performance.
Tech Specs
| Rings | 52/36 |
| Number of Chainrings | Double |
| Drivetrain Speeds | 11 |
| Chainring BCD | 110 Shimano Asymmetric |
| Chainline/Hub Compatibility | 135/142 Road Disc Hubs > 415 mm Chainstay |
| Color | Black |
| Crank Length (mm) | 172.5 |
| Crank Intended Use | Road |
| Weight | 681 |
| BB Included | No |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Spindle Interface Type | Shimano Hollowtech II |
| Defined Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Shimano |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | CK1197 |
| UPC | 192790746876 |
| MPN | IFC08DX26A |
