
1 / 4
Description
Tech Specs
| BCD | 107 |
| BB Inclusion | No |
| Chainline | 45mm |
| Teeth | 48/35 |
| Crank Spindle Diameter | 28.99mm |
| Crank Arm Length | 175mm |
| Interface | DUB |
| Crankset Material | Aluminum |
| Pedals Thread | 9/16 |
| Primary Color | Black |
| Speed | 12 |
| Drivetrain Spacing | Road Disc |
Product Identifiers
| Brand | SRAM |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J212029 |
| UPC | 710845864551 |
| MPN | 00.6118.614.003 |
