
SunliteType: Bottom Brackets




Sunlite 3U 52mm Bottom Bracket 35mm 40.5mm
SAVE 15%
$17.49$20.49
Secure checkout
Description
Square Taper bottom bracket axles for general replacement and service. Axle nuts included. Sold individually
Tech Specs
| Width | 35mm |
| BB Interface | 52mm |
| Spindle Type | 40.5mm |
| Length | 127.5mm |
| Cup Material | 148.5mm |
| Weight | |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Sunlite |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J22255 |
| UPC | 072774222551 |
| MPN | — |
