
1 / 8
Description
The new Straggler emerges with a dialed-in fit range and comfortable geometry ready to roll with thru-axle wheels, modern flat-mount controls, and zero ego. It's a bike built for a lot of stuff but really shines when kicking up dust to help you blow off some steam and get back to those dirt roots. The Straggler is the ultimate day-tripper cross-terrain explorer and boundary-pusher ready to plow through challenges. Its capabilities extend into some light cargo setups so riders can do double-duty when hitting the trails and running around town.
Highlights
- Available in 650b (46-52cm) and 700c (54-64cm) wheel diameters for optimum rider fit
- Racks and fender mounts plus two standard and one three-pack bottle mounts on all frames
- Updated thru-axle dropouts for improved stiffness and handling
- Modern flat-mount brake mounts, internal dropper routing, and 44mm headtube
- 50mm tire clearance without fenders on 700c for confident, comfortable riding on eroded terrain
Tech Specs
| Frame Material | Steel |
| Frame Type | Rigid |
| Fork Type | Rigid |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Wheel Size | 650b, 700c |
| Frame Size | 46, 49, 52, 54, 56, 58, 61, 64 |
| Color | Shaggy Carpet, Subtropic Algae |
| TT (Effective) | 500 |
| Headtube | 44mm |
| Tire Clearance | 50mm without fenders on 700c |
Product Identifiers
| Brand | Surly |
| Type | All-Road Frame |
| SKU | FM2914 |
| UPC | 708752515727 |
| MPN | 04-002175 |
