
1 / 5
Description
Tutto Plus is the original do-everything highperformance urban- track frame, in constant evolution since first being launched 8 years ago. The bike can quickly morph from messenger work bike complete with front rack, to alleycat race bike to single-speed cross machine, to indestructible commuter. Made with butted steel tubes, the Tutto has been designed to be able to mount a rear derailleur and a modern road race wheel. A vintage MTB-style segmented TIG welded fork improves rigidity as well as the overall aggressive street-ready aesthetic of the bike and is complemented by the new Silver Bootleg graphic concept including reflective details and 3D decals.
Tech Specs
| Frame Material | Butted steel tubes |
| Fork | Vintage MTB-style segmented TIG welded fork |
| Fork Rake | 45mm |
| Dropouts | Track dropouts with rear derailleur braze-ons for geared options |
| Tyre Clearance | Up to 45mm |
| Mudguard Eyelets | Full mudguard eyelets |
| Graphics | Silver Bootleg graphic concept including reflective details and 3D decals |
| Weight | 14515g |
