
VisionType: Wheels




Vision Metron 45 SL TL Disc Wheelset - 700, 12x100mm/12x142mm, Center-Lock, Black
$2,486.00
Low Stock
Secure checkout
Description
The Metron 45 SL TL Disc is the tactical wheelset essential to your quiver. The Metron 45 is an “all-around” wheelset built to take you from climbing all the way to gravel or CX. Victorious on the Cyclocross course the cobbles of the spring classics and the torturous mountain stages in the Pro peloton this wheelset can handle whatever you put them through.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 21 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
