
We The PeopleType: Rigid Forks




We The People Battleship BMX Fork 20'' 1-1/8'' 10x100mm Rake: 24mm Chrome
$182.49
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Rake | 24mm |
| Fork Weight | 1022g |
| Material | Cr-Mo |
| Maximum Tire Width | 2.4 |
| Primary Color | Chrome |
| Steer Tube Length | 170mm |
| Steerer Tube | 1-1/8 |
| Steerer Tube Material | Cr-Mo |
| Wheel Diameter | 20 |
| Axle/Hub spacing | 10x100mm |
Product Identifiers
| Brand | We The People |
| Type | Rigid Forks |
| SKU | FK0286 |
| UPC | 4055822043458 |
| MPN | 04001010218 |
