
Wheel ShopType: Wheels




Wheel Shop WTB EZR i23 / Shimano 105 HB-R7070 Wheel Front 700C / 622 Holes: 32 12mm TA 100mm Disc Center Lock
$229.99
Only 1 left!
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | Shimano 105 HB-R7070 |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall Sleeved |
| Depth | 24mm |
| Rim Drilling | F: 21 R: 24 |
| Rim External Width | 27mm |
| Rim Internal Width | 23mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Rim Model | WTB EZR i23 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | Sapim Race |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Rim inner width range | 22-27.9mm |
Product Identifiers
| Brand | Wheel Shop |
| Type | Wheels |
| SKU | H041829-01-700 |
| UPC | 770612347229 |
| MPN | 041829-01-700 |
