
5 / 8
Wolf ToothType: Pedals




Wolf Tooth ALT XC Clipless Pedals - Dual Sided Shimano SPD
$219.95
Low Stock
Secure checkout
Description
The ALT XC Clipless Pedals are designed for commanding performance on trails and gravel roads. These pedals are simultaneously lighter and thinner than their competition with an exceptionally low stack height while also having more platform area for control and power transfer. The body design features an open center for better mud clearance than other clipless pedals. The SPD-compatible clip-in/out experience is quick and precise with Wolf Tooth cleats included. The ALT XC Clipless Pedals have an adjustable Q factor in 4mm increments. Inside the pedal is a stainless steel axle with three bearings and two spacers. Spacers and bearings can be rearranged for Q factors of 51, 55, or 59mm. This is simple enough for anyone to do at home. Like most Wolf Tooth components and accessories, replacement parts and service guides are available via Wolf Tooth Right to Repair.
Highlights
- 6061-T6 aluminum CNC machined body with 15mm thickness
- Heat-treated 17-4 PH stainless steel axle with proven axle and bearing design
- Large platform area at 345mm²
- Adjustable Q factor options of 51, 55, and 59mm
- Stainless steel Binding Cage and Hardware
- Compatible with SPD cleats; Wolf Tooth cleats included
- Designed and machined at Wolf Tooth in Minnesota USA
- Open center design for better mud clearance
- Lighter and thinner than competition with low stack height
Tech Specs
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Color | Black, Ultraviolet Purple |
| Weight | 294g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Q Factor Options | 51mm, 55mm, 59mm |
| Platform Area | 345mm² |
| Body Thickness | 15mm |
| Axle Material | Heat-treated 17-4 PH stainless steel |
| Bearings | Three |
Product Identifiers
| Brand | Wolf Tooth |
| Type | Pedals |
| SKU | PD0548 |
| UPC | 810159401968 |
| MPN | ALT-CLPS-PRU |
