
1 / 8
Wolf ToothType: Pedals




Wolf Tooth CTRL Trail Clipless Pedals - Dual Sided Shimano SPD
$219.95
Low Stock
Secure checkout
Description
The CTRL Trail Clipless Pedals are designed for unparalleled control and support for all-mountain riding with flawless clip-in/out performance. These pedals are simultaneously lighter and thinner than their competition with an exceptionally low stack height while also having more platform area for control and power transfer. The body design features an open center for better mud clearance than other pedals. The pedals have an adjustable Q factor in 4mm increments, with spacers and bearings that can be rearranged for Q factors of 51, 55, or 59mm. This adjustment is simple enough for anyone to do at home. Inside the pedal is a stainless steel axle with three bearings and two spacers. Like most Wolf Tooth components and accessories, replacement parts and service guides are available via Wolf Tooth Right to Repair. The pedals are designed and machined at Wolf Tooth in Minnesota USA and tested by riders around the world.
Highlights
- 6061-T6 aluminum CNC machined body with 15mm thickness - thinner than competition
- Heat-treated 17-4 PH stainless steel axle with proven design shared from Waveform Aluminum Pedals
- Bigger platform area at 852mm²
- Adjustable Q factor options of 51, 55, and 59mm
- Stainless steel Binding Cage and Hardware
- Compatible with SPD cleats; Wolf Tooth cleats included
- Open center design for better mud clearance
- Designed and machined at Wolf Tooth in Minnesota USA
Tech Specs
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Color | Black, Ultraviolet Purple |
| Weight | 326 |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Q Factor Options | 51mm, 55mm, 59mm |
| Platform Area | 852mm² |
| Body Thickness | 15mm |
Product Identifiers
| Brand | Wolf Tooth |
| Type | Pedals |
| SKU | PD0549 |
| UPC | 810159401975 |
| MPN | CTRL-CLPS-BLK |
