
1 / 6
WTBType: Rear Wheel




WTB HTZ i30 Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, 6-Bolt, Black, 32H
SAVE 10%
$395.95$439.95
In Stock
Secure checkout
Description
HTZ i30 wheels are the perfect choice for your e-assist trail enduro or downhill bike; ready for more distance more laps more climbs and more descents. With all those “mores” also comes more weight continually bashing on the components of an e-bike. In order to overcome the increased forces induced by the technological progression of modern e-bikes WTB designed the HTZ wheels to be reliable sturdy and safe; keep riders rolling.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | WTB |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE5528 |
| UPC | 714401452640 |
| MPN | W045-0264 |
