
1 / 2
WTBType: Front Wheel




WTB Proterra Tough i30 Front Wheel - 15 x 110mm 6-Bolt, Black, 32H
SAVE 10%
$292.95$324.95
In Stock
Secure checkout
Description
Proterra Tough i30 wheels keep the trail in check while everything else blurs by in the periphery. Reinforced by WTB’s proven Dual I-Beam support Proterra Tough rims feature a 30mm internal width to provide higher tire volume while also increasing sidewall support at lower pressures. Choose Proterra Tough when you need a wheel that won’t let you down.
Tech Specs
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | WTB |
| Type | Front Wheel |
| SKU | B-WT4460 |
| UPC | 714401452251 |
| MPN | W045-0225 |
