
1 / 2
WTBType: Rear Wheel




WTB Proterra Tough i30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt BLK HG 11 MTN 32H
SAVE 10%
$351.95$389.95
In Stock
Secure checkout
Description
Proterra Tough i30 wheels keep the trail in check while everything else blurs by in the periphery. Reinforced by WTB’s proven Dual I-Beam support Proterra Tough rims feature a 30mm internal width to provide higher tire volume while also increasing sidewall support at lower pressures. Choose Proterra Tough when you need a wheel that won’t let you down.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | WTB |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | B-WT4461 |
| UPC | 714401452282 |
| MPN | W045-0228 |
